Історія Чистякового

3 квітня 1920 року Чистякове стало повітовим центром, в 1924 році — центром Чистяковського району, для керівництва промисловістю району були створені кущові управління.

У березні 1932 районний центр Чистякове отримав, ранг міста обласного підпорядкування. У його склад увійшли селища шахт Червона Зірка, № 2, 7, 9-10, 27, імені Л. І. Лутугіна, імені Кисельова, залізничних станцій Чистякове, Дронове і Воскресенська.

У 1934 році було закінчено будівництво аероклубу Тсоавіахіму зі злітно-посадковою смугою. Вивчення авіаційної науки і техніки почалося з організації планерного гуртка, потім з’явилися літаки У-2. Більшість випускників аероклубу під час ІІ світової війни стали військовими льотчиками.

У 1935–1939 роках були пущені в експлуатацію ще 3 великі шахти: № 7-біс, 10-біс і 17-біс.

Станом на 1 січня 1941 року населення міста (включаючи населені пункти району) становило 59997 осіб.

У 1940-x роках утворено 3 районних ради міста Чистякового (ліквідовані в 1959 році):

Червона Зірка
Південна Група
Станція Чистякове
З 1941 по 1943 роки місто знаходилося під окупацією країн нацистського блоку.

15 липня 1964 року Чистякове перейменовано на Торез на честь генерального секретаря Французької комуністичної партії Моріса Тореза.

В результаті війни на сході України та російської інтервенції місто з червня 2014 року окуповане терористичною організацією «Донецька народна республіка» та ЗС РФ. У зв’язку з еміграцією населення на територію, що підконтрольна українській владі, та до Росії, чисельність мешканців міста скоротилася.

У Торезі набув розвитку колабораціоністський рух серед місцевого населення — створені «органи правопорядку ДНР», окупаційна «адміністрація міста», призначений «військовий комендант», організовані «поліція», «податкова служба», «пенсійний фонд», «служба з надзвичайних ситуацій», «органи соціального захисту» та ін. Переважна кількість службовців органів законної влади після окупації продовжили працювати на посадах, що утворені терористичною організацією «ДНР».

З серпня 2014 року в місті з перебоями працює мобільний зв’язок, не функціонують установи українських банків та їх банкомати, поштові відділення ПАТ «Укрпошта». У листопаді 2014 року з території міста тимчасово евакуйовані владні установи та офіційні правоохоронні органи України, припинена виплата пенсій, заробітних плат та соціальної допомоги.

24 вересня 2015 року на військовому полігоні біля Тореза під час влаштованих окупантами «танкових змаганнях» стався вибух, в результаті якого були загиблі та постраждалі з числа глядачів.

З 22 травня 2016 року на підставі постанови Верховної Ради України місту повернули історичну назву Чистякове.

У ході адміністративно-територіальної реформи в Україні розпорядженням Кабінету Міністрів України від 12 червня 2020 р. № 710-р місто включено як адміністративний центр до Чистяковської міської громади.

Постановою Верховної Ради України «Про утворення та ліквідацію районів» від 17 липня 2020 року № 807-IX Чистякове та населені пункти Чистяківської міської громади включені до утвореного Горлівського району Донецької області.

інші Заклади категорії “Історія Чистякового”

Цифровий паспорт